ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଥିଲେ ସାବଧାନ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହୋଇଥାନ୍ତି କ୍ରୋଧିତ |

6

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଗରୁଡର ମହିମାକୁ ପୁରାଣରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି | ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କର ଭକ୍ତି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି | ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର ରହସ୍ୟ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି | ଏଥିରେ ସଫଳ ଏବଂ ସୁଖମୟ ଜୀବନର ଅନେକ ଉପାୟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନେକ ଥର ଏପରି ଅଭ୍ୟାସ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଏପରି କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ କୁହାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭଗବାନ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେଉଁ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

1. ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଖୁସିକୁ ଦେଖି ଈର୍ଷା କର ନାହିଁ |

କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଖୁସି ଦେଖି ଈର୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କର ଏହି ଈର୍ଷା ତାଙ୍କୁ ଭିତରର ନକରାତ୍ମକ ରେ ପରିଣତ କରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅନ୍ୟର ସୁଖ ଦେଖି କୈାଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଈର୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

laxmi
2. ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ |

ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରୁହନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯେଉଁମାନେ ମଇଳା ଏବଂ ମଇଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି, ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରହନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଜୀବନକୁ ଦାରିଦ୍ରରେ ବିତାଇଥା’ନ୍ତି | ତେଣୁ, ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାକୁ ସର୍ବଦା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ |

3. ଅର୍ଥର ଅହଂକାରଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ |

କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସବୁକିଛି ନୁହେଁ | ଗୁରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଧନ ବିଷୟରେ ଯେତେବେଳେ କେହି ଅହଂକାରୀ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବାସ୍ତବରେ, ଧନର ଅହଂକାରରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାଣିଶୁଣି କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସମାଜରେ ଅପମାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ସହିତ ଧନର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି |

puja
4. ରାତିରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟକୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି | ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଦହି ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ, କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍। ରାତିରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଏସିଡ୍ ପରିମାଣ ବଢିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭଲ ନିଦ ଆସେ ନାହିଁ ଏବଂ ଅସ୍ଥିରତା ବଢିବାକୁ ଲାଗେ | ତେବେ ଜାଣଗଲେ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କେଉଁ ଉପାୟରେ ପ୍ରସନ୍ନ କରି ହେବ ତେବେ ଏତିକି କହି ବିଦାୟ ନେଉଛୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ |

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାକୁ କିପରି ପସନ୍ଦ କଲେ, ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଆମକୁ କହିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ପରିଚିତ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପହଞ୍ଚନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *